W czwartek uczniowie klasy V d obejrzeli na Rynku Zygmunta Augusta ekspozycję Instytutu Pileckiego upamiętniającą ponad 30 Polaków ratujących Żydów przed bezwzględną niemiecką eksterminacją. Tytuł wystawy: „Zawołani po imieniu” jest cytatem z utworu Zbigniewa Herberta. Dziś słowa poety przypominają nam, że bez względu na czasy, trzeba zachować człowieczeństwo.
Wydobycie przez pracowników Instytutu Pileckiego z niepamięci historii Polaków zamordowanych przez Niemców za ratowanie życia rodzinom żydowskim, łączy badania naukowe, edukację historyczną i kulturę pamięci.
Uczniowie poznali traumę ludności żydowskiej, która szukała schronienia w polskich rodzinach. Swoje osobiste wrażenia z wystawy uczniowie opisali w sprawozdaniach z języka polskiego. Galeria zdjęć, głęboko poruszyła młodych odbiorców. Dzieci zaskoczone były, że zwykli ludzie, nie pełniący wysokich, ważnych funkcji, nie wyróżniający się niczym, nagle nagle stali się obiektem prześladowań, tortur i śmierci.