„Kodeks zachowań – netykieta w internecie”

Szkoły Podstawowej nr  2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie

  1. Traktuj innych w sieci  tak, jak chcesz aby traktowano Ciebie

Pamiętaj, internet to nie tylko wirtualne połączenia i sztuczna inteligencja: to przede wszystkim ludzie, którzy wymagają od Ciebie szacunku

  1. Nie hejtuj i sprzeciwiaj się hejtowi wobec innych

Nie daj się sprowokować, nie publikuj i nie udostępniaj obraźliwych  komentarzy czy grafik. Reaguj, kiedy hejt dotyka innych.

  1. Pisz po polsku i sięgaj do słownika

Ortografia, odmiana, zwroty grzecznościowe – działają w internecie tak samo jak w innych komunikatach. Prościej, w tym wypadku, nie znaczy lepiej!

  1. Nie trolluj

Nie publikuj zaczepnych treści wyłącznie po to, by wywołać reakcję. Trzymaj się faktów.

  1. Uważaj na nieprawdziwe wiadomości – fake newsy

Zanim opublikujesz jakąś szokującą wiadomość, sprawdź, czy podają ją przynajmniej dwa poważne źródła, np. różne media. Ryzyko powiedzenia nieprawdy się zmniejszy.

  1. Szanuj prawo do własności w sieci

Jeśli publikujesz obrazek czy wypowiedź, podaj autora i źródło. Nigdy nie przywłaszczaj sobie cudzych treści: to nic innego jak kradzież. Nie pozwalaj też innym na wykorzystanie Twoich autorskich treści bez zezwolenia.

  1. Dbaj o prywatność swoją i innych

Nie publikuj wiadomości, które dostałeś przez prywatny kanał. Nie  pokazuj innym adresu, nazwiska ani żadnych danych nadawcy. Uważaj też na swoje dane: nie umieszczaj w sieci zdjęć dokumentów czy umów, nie udostępniaj haseł i dbaj o ich moc!:)

  1. Pamiętaj, Twoje życie nie toczy się tylko w sieci!

Życie nie kończy się na świecie wirtualnym. Nie musisz być zawsze najlepiej poinformowany ze wszystkich znajomych; nie musisz mieć zawsze ostatniego słowa. Warto po prostu wylogować się z sieci i pójść na spacer lub porozmawiać z kimś bliskim.