W ramach 30.Finału Ogólnopolskiego Konkursu Odyseja Umysłu (to Konkurs Kreatywnego Myślenia) nad którym patronat sprawuje Minister Edukacji Narodowej dwie Drużyny Odyseuszek z kl. 7 a oraz kl. 8 c, uczennic Szkoły Podstawowej nr 2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie, wybrały w tym roku Problem nr 3. pt. „Witajcie w waszej bajce” oraz „Problem nr 5. pt. „Skarpety bardzo super- wciąg dalszy nastąpi”. Fabułę przedstawień Odyseuszki wymyśliły samodzielnie, zaprojektowały i wykonały kostiumy oraz scenografię, bo taka jest idea konkursu, by Drużyna nie korzystała z pomocy z zewnątrz. W przedstawieniu, zgodnie z wytycznymi zadania, musiało wystąpić ponad 20. elementów, które zostaną ocenione przez Sędziów. Wyniki konkursu poznamy niebawem, bo już 15 maja.

W spektaklu przygotowanym przez Drużynę dziewcząt z kl. 7 a pewna Młoda Osóbka trafi do krainy baśni. Zapozna tam Nieprzeciętnego Przewodnika, który odkryje przed nią świat, gdzie współistnieją ze sobą postacie oraz rzeczy z różnych bajek. Z wizyty w owym miejscu młody człowiek wyniesie istotną życiową lekcję…w naszym zamyśle dotyczy ona wartości płynących z czytania książek. Ponadto w przedstawieniu musiały pojawić się rzeczy, których wykonanie związane było z wykorzystaniem sody oczyszczonej. Tak więc w naszej prezentacji nie zabrakło treści humanistycznych, naukowych oraz dydaktycznych. Warto też dodać, że Drużyna pracuje w programie Odysei Umysłu od czterech lat, a przygotowanie zadania trwało szalone trzy miesiące.

Obsada spektaklu:

Aleksandra Grochowska- Młoda Osóbka

Hanna Chodorska- Nieprzeciętny Przewodnik

Marta Mojsiewicz- królewna z bajki „Trzej bracia i złote jabłko”

Milena Wysocka- Małgosia z bajki „Jaś i Małgosia”

Natalia Podhajska- Wiatr

Weronika Citkowska- Królowa Śniegu

Drużyna druga, dziewczyny z kl. 8 c, musiała przygotować oryginalne przedstawienie, którego akcję otworzy „rozpoczęcie w dramatycznym momencie”, bo oto stworzony przez Drużynę Superbohater znajdzie się w trudnej sytuacji, ale odkryje, że po nałożeniu Superskarpet (mogło to być cokolwiek, co wymyśli Drużyna) zdobywa zupełnie nową, wyjątkową moc. Wykorzystując ją, wychodzi z tarapatów i pokonuje Arcy-Adwersarza. W spektaklu dziewczyny musiały pokazać ponadto scenerię jakichś ekstremalnych warunków pogodowych…u nas jest to przypływ Nadziei, pojawienie się Pociesznej Postaci i efekt dźwiękowy- rozbrzmiewający, ilekroć aktywowane były Superskarpety.  Drużyna Odyseuszek pracuje w programie od dwóch lat i jest to ich debiut na konkursie.

Obsada spektaklu:

Aleksandra Siedlecka- Superbohater

Julia Rozmysłowicz- Arcy-Adwersarz

Gabriela Szałwińska- Pocieszna Postać

Oliwia Piekarska- Bard

Izabela Krukowska- Nadzieja

Julia Kopania- Ekspresja

Weronika Haraburda- Pomyślnik

W dniach 25 kwietnia i 2 maja Drużyny zmierzyły się ponadto z zadaniem- niespodzianką tzw. „Spontanem”, na którego rozwiązanie miały ok. 30 minut. Towarzyszyłam im, więc wiem, że pomimo stresu, dziewczyny wykazały się refleksem i pomysłowością. Oczywiście wszystko jest teraz w rękach Sędziów, ale niezależnie od wyniku konkursu, moje Drużyny już zwyciężyły, ponieważ ich zaangażowanie zasługuje na najwyższe uznanie, a zasada Odysei Umysłu: „Marzymy, Tworzymy, Działamy” w 200% towarzyszyła nam podczas kolejnych, twórczych spotkań.

Pracę nad spektaklami nadzorowała: Beata Tomaszewska, trener programu Odyseja Umysłu.