25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society).  Swoje święto dzisiaj swoje fani literatury tolkienowskiej i miłośnicy filmów Petera Jacksona.  
Jego postacie posługiwały się stworzonymi przez niego językami. Pisarz niejednokrotnie inspirował się mitologią nordycką.
Fani Tolkiena obchodzą to święto w rozmaity sposób, na przykład organizują spotkania, imprezy cosplayowe i dyskusje dotyczące świata Śródziemia.
 

Ciekawostki o Tolkienie

*Był twórcą literackich światów z ich własnymi językami, które tworzył znając ich w rzeczywistości prawie 30, wśród nich języki martwe, potrzebne mu jednak do tworzenia własnych na potrzeby wykreowanych literackich światów.
*„Władca Pierścieni” powstawał przez 14 lat!
*Tolkien nie był wcale sprawny w obsłudze maszyny do pisania. Mowa nawet w niektórych źródłach o tym, że pisał tylko palcami wskazującymi, powoli wystukując treść. Jest to o tyle szokujące, że na przykład jego „Władca Pierścieni” liczy sobie tysiące stron!