1 czerwca br. o godz. 5.00 dwie klasy ósme – 8a i 8e – wyruszyły na szkolną wycieczkę pod opieką Ewy Kuryło, Małgorzaty Kierkli i Haliny Bonarskiej. Do Sandomierza dotarliśmy ok. godz. 14.00. Przywitała nas piękna, słoneczna pogoda. Na początku udaliśmy się do Muzeum „Świat Ojca Mateusza”, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć figury woskowe głównych aktorów, kopie wnętrz z serialu (kuchnia Natalii, komisariat policji, gabinet biskupa, kościół), a także
zrobić odcisk prawego kciuka w celi więziennej. Były emocje, zdjęcia i pamiątkowe zakupy.
Potem udaliśmy się do sandomierskich lochów i w ciągu 1,5 godziny pokonaliśmy Podziemną Trasę Turystyczną składającą się z 35 komnat. Następnie obejrzeliśmy zabytkowe kamienice, rynek, dom Długosza, ratusz oraz Bramę Opatowską z XIV wieku. Podziwialiśmy też z wieży panoramę miasta.
Następnego dnia rano pojechaliśmy do Kazimierza Dolnego. Pod wodzą przewodnika przemierzyliśmy dwa malownicze wąwozy korzeniowe o różnym stopniu trudności. Było przechodzenie pod zwalonymi pniami drzew i nad nimi, przeskakiwanie przez strumyki, a droga raz opadała, innym razem trzeba było się wspinać i uważać na przeszkody. Wysoko powiodła nas ekstremalna droga na Górę Krzyży, skąd mieliśmy okazję podziwiać panoramę miasta. Zwiedzanie zakończyliśmy na malowniczej starówce. Tam też kupiliśmy legendarne koguciki, z których słynie Kazimierz Dolny. Do Augustowa wróciliśmy 2 czerwca ok. godz. 21.30.