W dniach 21 maja do 30 maja drużyna odyseuszek naszej szkoły w składzie: Hanna Chodorska, Weronika Citkowska, Aleksandra Grochowska, Marta Mojsiewicz, Natalia Podhajska i Milena Wysocka brała udział w World Finals Odyssey of the Mind, które odbywały się na Iowa State University w Stanach Zjednoczonych. Dziewczyny musiały zaprezentować na konkursie rozwiązanie Problemu Długoterminowego nr 2 pt. „Wynalazek-Jakznalazek” oraz zmierzyć się z zadaniem-niespodzianką, czyli tzw. „spontanem”. W ogólnej klasyfikacji odyseuszki zajęły 12.miejsce, co jest bardzo dużym sukcesem na forum międzynarodowym, gdyż po raz pierwszy uczennice naszej szkoły wzięły udział w tak ogromnym przedsięwzięciu.

Odyseuszki z klasy 8 a pracują w programie edukacyjnym Odyseja Umysłu od pięciu lat. Po raz pierwszy wzięły udział w konkursie 3 lata temu i przeszły eliminacje regionalne, które odbywały się w Warszawie. Niestety pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie konkursu w Gdyni. W roku 2021 odbył się natomiast Ogólnopolski Finał Wirtualny i dziewczęta zajęły w nim II miejsce. Ten rok przyniósł kolejny sukces, gdyż podczas 31.Ogólnopolskiego Finału Konkursu Odyseja Umysłu odyseuszki wywalczyły I miejsce, które umożliwiło im awans do Finałów Światowych.

Uzyskanie awansu to duży prestiż, ale wyjazd drużyny na World Finals nie byłby możliwy bez wsparcia naszych partnerów i darczyńców. Szczególne podziękowania kieruję do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku oraz Urzędu Miasta w Augustowie. Bez pomocy finansowej tych instytucji nasz udział w finałach nie doszedłby do skutku. Pragnę także podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się i pomagali zbierać środki na nasz wyjazd. Słowa uznania kieruję do opiekunek szkolnego wolontariatu: p.A.Karp, p.H.Bonarskiej i p.A.Syperowicz oraz całej społeczności szkolnej. Udowodniliście, że warto pomagać i za to bardzo Wam dziękujemy!

Naszą podróż do Ames, bo to był punkt docelowy naszej wyprawy, rozpoczęłyśmy od przystanku w Chicago. To ogromne miasto zamieszkiwane przez ok. 3 mln ludzi jest uważane za centrum biznesowe, kulturalne oraz naukowe. Nasi opiekunowie w Stanach Zjednoczonych: p.E.Parfieńczyk, p.S.Długon, p.J.Kotarska, p.M.Kotarski i p.G.Karbowski okazali wielką życzliwość oraz pomogli nam, ofiarowując zakwaterowanie, wyżywienie i transport do Ames. Pragniemy z całego serca Wam podziękować, bo Wasza pomoc udowadnia, że wielu ludzi ma piękne i szlachetne serca.

Zwiedzić Chicago w jeden dzień jest trudno, ale na zawsze w naszych sercach pozostaną te obrazy obiektów, ulic, budynków, których monumentalizm lub architektura wywoływały gęsią skórkę. Wystarczy wspomnieć: rzeźbę The Bean, dzielnicę Downtown, Milenium Park, Willis Tower z jego Skydeck (szklana tafla grubości 3.5 cm zawieszona na wysokości 442 metrów nad ziemią!), Buckingham Fountain w Grant Parku czy Jezioro Michigan, którego powierzchnia zajmuje obszar 58 030 km².

We wtorek musiałyśmy już opuścić Chicago i wyruszyć do Ames w stanie Iowa (podróż samochodem zajęła ponad 5 godzin), bo tam odbywał się konkurs. Uniwersytet został założony w 1858 r. i co roku kształci się tam ponad 30 tys. studentów.  Kampus uniwersytecki wywarł na nas ogromne wrażenie i przez kilka dni stał się naszym domem.  Czas tam spędzony obfitował w zdobywanie doświadczenia, nawiązywanie relacji, szlifowania języka angielskiego oraz uczenia się od innych.

W tym roku w World Finals Odyssey of the Mind 2022 wzięło udział ponad 600 drużyn ze Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Szwajcarii oraz Polski. Jesteśmy bardzo wdzięczne za możliwość uczestniczenia w tak wielkim przedsięwzięciu, a doświadczenie, które tam zdobyłyśmy na pewno zaprocentuje w przyszłości.  Gratulujemy wszystkim polskim i zagranicznym drużynom, które zdobyły czołowe miejsca. Wierzymy też, że jeszcze kiedyś uda nam się ponownie zaśpiewać słowa „Mazurka Dąbrowskiego”, bo był to jeden z najbardziej wzruszających momentów podczas otwarcia konkursu w Hilton Coliseum.

Trener Odysei Umysłu: B.Tomaszewska