W ramach obchodów  tej rocznicy 11 lutego  dyrektor naszej szkoły  Leszek  Mołodziejko oraz nauczyciele historii Jolanta  Borysewicz  i Halina Nowicka wraz z augustowskimi  Sybirakami wzięli udział w  wyjeździe do Muzeum  Pamięci Sybiru w  Białymstoku zorganizowanym przez  Nadleśnictwo  Augustów.

Wizyta w Muzeum  Pamięci Sybiru odbyła się na zaproszenie  Regionalnej  Dyrekcji  Lasów  Państwowych w  Białymstoku. Wzięli w niej udział także leśnicy i Sybiracy z rejonów  Białowieży i  Hajnówki.

Spotkanie w Muzeum  Sybiru  rozpoczął jego dyrektor prof.dr hab. Wojciech  Śleszyński, który opowiedział  krótko o Muzeum.

Później nastąpiło zwiedzanie ekspozycji. Muzeum jest jednym z nielicznych w Polsce muzeów narracyjnych, gdzie nowoczesna, multimedialna wystawa jest wzbogacona o relacje osób, które  przeżyły koszmar Sybiru.

Po zwiedzaniu  zostaliśmy zaproszeni do szkółki  leśnej w Orzechówce na terenie Nadleśnictwa  Dojlidy.

Obejrzeliśmy tu  aresztowanie polskiej rodziny przez Sowietów  przygotowaną przez grupę rekonstrukcyjną z Białegostoku, która realistycznie odtworzyła te dramatyczne wydarzenia.

Muzeum  oraz rekonstrukcja  zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Muzeum powinien obejrzeć  każdy, a szczególnie młode pokolenie, by nie został zapomniany dramat tych ludzi.

Następnie  było część przyjemniejsza i bardziej współczesna- ognisko, poczęstunek i powrót do domu.

                                                                       Halina Nowicka