5 października br. uczniowie klasy 7c oraz 7e wraz z opiekunami (Małgorzata Kierkla, Beata Tomaszewska, Jolanta Borysewicz, Halina Bonarska) wybrali się na szkolną wycieczkę szlakiem historii. Pierwszym punktem programu był Wilczy Szaniec w lesie gierłoskim. To tutaj 20 lipca 1944 roku Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie Hitlera. Mogliśmy zobaczyć to, co zachowało się od czasów II wojny światowej – bunkry i baraki, a także zrekonstruowany barak z salą narad, z którego pozostały po wybuchu tylko fundamenty.

Następnie udaliśmy się do zamku w Reszlu. Zwiedziliśmy przyprawiającą o dreszcze wystawę średniowiecznych narzędzi tortur, mieszczącą się w wieży i lochach. Wśród eksponatów zobaczyliśmy m.in. „Fotel Czarownic”, „Żelazną Dziewicę”, „Kołyskę Judasza” oraz „Torturę Wody”. Na dziedzińcu zamku oprócz głębokiej studni, do której niektórzy uczniowie wrzucali grosiki, największą atrakcją okazały się dyby, w które wielu zakuwało się dobrowolnie, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Małgorzata Kierkla