Dnia 18 czerwca 2020 r. w tymczasowym budynku Miejskiego Domu Kultury odbyło się spotkanie podsumowujące pracę Odyseuszy w programie edukacyjnym „Odyseja Umysłu” w r.szk. 2019/2020. Spotkanie miało charakter kameralny i było adresowane przede wszystkim do rodziców naszych uczniów. Na scenie zaprezentowały się dwie drużyny: jedna reprezentująca naszą szkołę, druga reprezentująca Augustowskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne, które na Eliminacjach Regionalnych w Warszawie uzyskały awans do 29.Finału Ogólnopolskiego Międzynarodowego Konkursu „Odyseja Umysłu”. Drużyna w składzie: Dominika Kolęda, Hania Chodorska, Ola Grochowska, Milena Wysocka, Marta Mojsiewicz, Weronika Citkowska i Natalia Podhajska przedstawiła rozwiązanie Problemu długoterminowego nr 3 „Perspektywa detektywa”, nad którym pracowała przez kilka miesięcy. W spektaklu pewien Detektyw, jakiego świat dotąd nie widział, miał za zadanie rozwiązać którąś z wielkich zagadek w historii ludzkości. Drużyna z listy proponowanych zagadek wybrała zagadkę statku-widmo „Mery Celeste: co stało się z załogą statku?”. W toku akcji Detektyw musiał natrafić na trzy pomocne wskazówki- w tym jedna z nich została ukryta w pewnym dziele sztuki. Bohater musiał wpaść też na jakiś fałszywy trop oraz stoczyć pojedynek intelektów z oryginalnym Przecwanym Przeciwnikiem, pragnącym pomieszać jego szyki. Przedstawienie uatrakcyjniły efekty dźwiękowe i pomysłowa przemiana scenografii. W chwili rozpoczęcia pomiaru czasu występu, wszystko, oprócz kostiumów noszonych przez członków Drużyny, musiało zmieść się tylko w jednym pojemniku o ograniczonym rozmiarze, choć treść zadania dopuszczała trzy pojemniki. Ponadto podczas konkursu do oceny był w tym zadaniu brany …kolor czerwony, a dokładniej w jak bardzo kreatywny, przemyślany i efektowny sposób kolor ten został wpleciony w spektakl.

Dziewczyny z kl. 6a pracują w programie od trzech lat i jak same podkreślają, Odyseja Umysłu jest atrakcyjna, sprzyja budowaniu relacji, łączy ludzi i wspiera uczenie się, ponieważ odwołuje się do szerokiego spektrum zainteresowań. Odyseuszki już z  niecierpliwością czekają na nowy sezon. 

Dziękuję pani dyrektor Agnieszce Milanowskiej za docenienie drużyny i wpieranie jej funkcjonowania. Słowa podziękowań za cierpliwość i wyrozumiałość kieruję też do rodziców swoich Odyseuszek.

Patrząc z perspektywy detektywa na ten mijający sezon, wiem, że było warto, bo Odyseja Umysłu, jak żaden inny program edukacyjny, potrafi łączyć naukę i zabawę oraz rozwijać twórczy potencjał młodych ludzi.

Opracowanie: B.Tomaszewska