Wakacje 2020 będą inne niż zwykle, bo wszyscy, łącznie z dziećmi, musimy nauczyć się nowych zasad bezpieczeństwa i wyrobić sobie nawyki, które pomogą nam ochronić się przed koronawirusem. Choć pozwolono na otwarcie hoteli i pensjonatów, a kolejne kraje zapraszają zagranicznych turystów, to warto pamiętać, że pandemia nie minęła. Nadal są państwa i regiony, których lepiej unikać. Planujesz wakacje w Polsce? Także w kraju nie wolno ci zapomnieć o bezwzględnej higienie i innych nadzwyczajnych środkach ostrożności. Jak zachować się w hotelu, na basenie, na plaży? Oto lista zakazów i nakazów podczas wakacji w dobie koronawirusa.

Gdzie jechać na bezpieczne wakacje 2020?                 

Podróżowanie nadal nie jest w pełni bezpieczne, szczególnie do krajów, w których ryzyko zarażenia się koronawirusem jest najwyższe: m.in. Włochy, Niemcy i Francja.

Ale nawet jadąc na wakacje w Polsce, nie można zapomnieć o rygorystycznych zasadach bezpieczeństwa, jak częsta dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu społecznego i unikanie zatłoczonych miejsc.

Podstawowe  zasady bezpieczeństwa w podróży

Jeśli wybierasz się w podróż na wakacje z dzieckiem, dokładnie zaplanuj waszą trasę
i zastanów się, jakie miejsca będziecie odwiedzać. Postaraj się maksymalnie skrócić czas przebywania w przestrzeniach ogólnodostępnych, gdzie może być dość tłoczno (np. dworzec kolejowy). Zrezygnujcie z podróży, jeśli któryś z członków rodziny ma objawy infekcji (kaszel, katar, gorączkę).

Jak nie zarazić się koronawirusem w podróży:

·         zachowuj odstęp co najmniej 1,5 metra od innych osób, a na wszelki wypadek zawsze miej pod ręką maseczkę dla siebie i dziecka (uwaga, na lotniskach, na terenie terminali, oraz
w samolotach i pociągach noszenie maseczek jest obowiązkowe)

·         unikaj kontaktu z osobami, które kaszlą albo mają gorączkę

·         często myj ręce wodą z mydłem albo przemywaj płynem na bazie alkoholu.

·          nie dotykaj oczu, ust ani nosa

·         uczul dziecko, by nie dotykało maseczki ochronnej, a po jej zdjęciu umyjcie ręce (maseczkę jednorazową trzeba od razu wyrzucić!)

·         unikaj płacenia gotówką, używaj karty, kupuj bilety online.

 

 

Uwaga: zawsze warto mieć przy sobie własny płyn na bazie alkoholu lub chusteczki
do dezynfekcji, aby w dowolnej chwili móc zdezynfekować ręce, np. przed posiłkiem.
Zapakuj płyn do torebki lub bagażu podręcznego.

 

Jak  zachowywać się w hotelach i restauracjach podczas pandemii koronawirusa?

Komisja Europejska przygotowała zbiór zasad dla hoteli, pensjonatów i kurortów wypoczynkowych we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. To wytyczne, które mają zapewnić wszystkim turystom maksymalne bezpieczeństwo podczas sezonu wakacyjnego 2020. Warto przy tym pamiętać, że nadrzędną zasadą obowiązującą na całym świecie jest unikanie podróży do krajów, w których ryzyko zarażenia koronawirusem jest wciąż wysokie.

Zasady bezpieczeństwa na wakacjach 2020:

W hotelu i pensjonacie:

·         zapoznaj się z plakatami informacyjnymi na temat objawów koronawirusa

·         zdezynfekuj ręce płynem do dezynfekcji, który musi znajdować się w recepcji każdego hotelu

·         zachowuj odstęp 1,5 metra od innych turystów (pomogą w tym linie narysowane na podłogach)

·         jeśli musisz skorzystać z windy, poczekaj, aż będzie pusta (nie wchodź do niej razem
z obcymi osobami), w miarę możliwości korzystaj ze schodów

·         unikaj dużych skupisk ludzi oraz miejsc, w których mogą gromadzić się dzieci (sale zabaw, place zabaw, wesołe miasteczka).

 

Na basenie i w restauracji:

 

·         w przestrzeniach wspólnych (na basenie, w restauracji, w spa) zachowuj odstęp 1,5 metra od innych ludzi, a jeżeli to niemożliwe, załóż sobie i dziecku maseczkę ochronną (stoliki muszą być oddalone od siebie o 2 m)

·         sprawdź, czy hotel oferuje możliwość spożywania wykupionych posiłków w pokoju.


Na plaży:


Zatłoczone plaże odchodzą w niepamięć. Nad morzem także trzeba zachować dystans. Poszczególne kraje i turystyczne kurorty rozważają wprowadzenie różnych zasad korzystania z kąpielisk.

Najprawdopodobniej:

·         zachowania co najmniej 1,5-metrowego odstępu od innych plażowiczów

·         ograniczenie co do liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać na plaży 

·         specjalnie wydzielone sektory

·         patrole i system monitoringu


Uwaga: nie idź z dzieckiem na dziką plażę! Nie dość, że nie ma tam opieki ratownika, to nie będziesz mieć także pewności, czy inne osoby na plaży są zdrowe.