Pomnik upamiętniający poległych w Obławie Augustowskiej

23 września 2019 r, w poniedziałek na Rynku Zygmunta Augusta rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia oraz poświęcenia pomnika upamiętniającego Poległych w Obławie Augustowskiej. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie z naszej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Zygmunta Augusta, sztandar Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i BWP Koła Miejsko-Gminnego w Augustowie uczestniczyli w tych obchodach. Zebranych na Rynku powitał Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk. Przemówienia okolicznościowe wygłosili m.in.: Jarosław Zieliński, Poseł na Sejm RP, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, starosta augustowski Jarosław Szlaszyński oraz fundatorzy pomnika. Kazanie wygłosił ks. prałat Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. Wszyscy zgromadzeni uczestniczyli w polowej Mszy świętej. Młodzież z II LO im. Polonii i Polaków na Świecie niosła portrety tych, którzy zginęli. Żołnierze zakończyli obchody Apelem Pamięci oraz salwą honorową oddając cześć Ofiarom Obławy Augustowskiej. Później poczty sztandarowe wraz z gośćmi przemaszerowali pod pomnik na Rondzie NSZZ ”Solidarność”. Tam odbyło się poświęcenie pomnika, a delegacje złożyły kwiaty . Pocztami sztandarowymi opiekowała się p. Halina Nowicka, zaś uczniami z klas Vi – VIII nauczyciele i wychowawcy.
Art. i zdjęcia: Danuta Gregorowicz