Geografia wcale nie musi być nudna!

W sobotę 14 września 2019 r. uczniowie kl. 8 d i 7 b, należący do Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystyczno „ Ciekawi Świata”, wybrali się na rajd rowerowy wokół Jeziora Sajno. Celem naszej wyprawy było poznanie charakterystycznych cech Jeziora Sajno, kształtowanie proekologicznych zachowań komunikacyjnych – jazdy rowerem, promowanie zdrowego stylu życia w przyjaźni z naturą oraz kształtowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach                                                         
Jezioro Sajno jest największym jeziorem polodowcowym typu rynnowego z grupy akwenów augustowskich o charakterystycznym równoleżnikowym przebiegu. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od jaćwieskiego słowa „soia” oznaczającego rzekę, gdyż przez środek jeziora przepływa silny nurt. Latem staje się miejscem rekreacji i wypoczynku, po sezonie wakacyjnym nie traci jednak swojego uroku, ponieważ wokół jego linii brzegowej można spotkać wielu augustowian, którzy prowadzą aktywny tryb życia, a więc jeżdżą na rowerze, biegają czy też uprawiają nordic walking.
Trasę rozpoczęliśmy w parku przy Starej Poczcie, skąd ścieżką wzdłuż drogi sejneńskiej dojechaliśmy do wsi Sajenek i dalej ścieżką rowerową Green Velo oraz fragmentami Szlaku Orła Białego dotarliśmy do Białobrzeg. Po drodze zrobiliśmy przystanek, aby zregenerować siły, rozpaliliśmy ognisko i zjedliśmy kiełbaski.  Zachwyciły nas wysokie brzegi jeziora porośnięte lasem mieszanym Puszczy Augustowskiej, która już zmienia swoje kolory i przygotowuje się do nadejścia jesieni. W Białobrzegach zatrzymaliśmy się przy śluzie, która jest czwartą ze śluz na trasie Kanału Augustowskiego. Mieliśmy okazję zobaczyć rzeczkę Sajownicę, odcinek rzeki Netty, która wypływa z J. Sajno. Dalsza nasza droga przebiegała wzdłuż Kanału Augustowskiego. Wycieczkę zakończyliśmy w punkcie startu, czyli w parku przy Starej Poczcie. Przejechaliśmy ok. 30 km. Mam nadzieję, że pogoda pozwoli nam wybrać się na kolejny rajd, tym razem śladami budowniczych Kanału Augustowskiego, gdyż warto poznawać historię regionu, który tak chętnie odwiedzają turyści. Pragnę podziękować p. Beacie Tomaszewskiej, która bezinteresownie poświęciła nam swój wolny czas i sprawowała opiekę nad młodzieżą.