Już po raz ósmy w całej Polsce i po raz siódmy w Augustowie odbyła się akcja Narodowego Czytania, do której została też zaproszona nasza szkoła.  W tym roku był to zbiór zatytułowany „Nowele polskie” wybrany przez parę prezydencką spośród ponad stu tytułów zaproponowanych przez czytelników z całego kraju.

Utwory reprezentowały różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne, ale łączyło je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury. Ponadto wspólnym mianownikiem wybranych nowel do Narodowego Czytania była „polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem”.

Podczas akcji, której koordynatorem były Augustowskie Placówki Kultury, zostały zaprezentowane utwory wybitnych literatów: Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego.  Nam przypadł zaszczyt czytania noweli Stefana Żeromskiego pt. „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” , podczas którego wspierały nas p. Józefa Drozdowska i p. Ewa Wojtków. Na zakończenie pragnę podziękować uczennicy kl. 6a, Weronice Citkowskiej, która wybornie poradziła sobie w debiucie na forum miasta. Dziękuję też panu Zbigniewowi Bartoszewiczowi za piękne zdjęcia.