W dniach 25–26 czerwca 2025 roku w naszej szkole odbyła się akcja informacyjno- edukacyjna „Tydzień dla Bezpieczeństwa”, rekomendowana przez Ministerstwo Edukacji

Narodowej, Departament Wychowania i Profilaktyki. Celem wydarzenia było przygotowanie uczniów do bezpiecznego spędzania wakacji – czasu wypoczynku i przygód, ale także okresu, w którym dzieci i młodzież mogą być szczególnie narażone na różnego rodzaju zagrożenia, w tym kontakt z używkami, substancjami psychoaktywnymi, a także na niebezpieczeństwa w środowisku cyfrowym i fizycznym.
Dzień pierwszy – spotkanie edukacyjne z podziałem na grupy wiekowe
W środę 25 czerwca, na sali gimnastycznej, odbyło się spotkanie informacyjno-edukacyjne z udziałem zaproszonych gości:
– przedstawicielki Sanepidu, pani Mileny Masłowskiej,
– funkcjonariuszki Policji, pani Edyty Wilżańskiej,
– Zespołu Promocji Zdrowia,
– Zespołu ds. programu wychowawczo-profilaktycznego.
Zajęcia zostały przeprowadzone w trzech grupach wiekowych: klasy I–III, IV–VI oraz VII– VIII.
Klasy I–III
Najmłodsze dzieci uczestniczyły w prezentacji i pogadance na temat bezpiecznych zachowań w czasie wakacji – nad wodą, w górach i lesie. Poruszono też zagadnienia związane z ruchem drogowym, higieną osobistą oraz bezpiecznym korzystaniem z urządzeń cyfrowych.
Klasy IV–VIII
Starszym uczniom przedstawiono zagadnienia dotyczące unikania używek i dopalaczy oraz zasad bezpiecznego spędzania czasu w różnych środowiskach.
Pani Monika Szyndler przypomniała zasady ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem hulajnóg elektrycznych.
Pedagog szkolny, pani Beata Palczewska, omówiła bezpieczne korzystanie z Internetu, przedstawiając 5 praktycznych wskazówek dla nastolatków.
Pani Ewa Romanowska opowiedziała o zagrożeniach związanych z promieniowaniem UV oraz przypomniała zasady przebywania w naturze latem.
Psycholog szkolny, pani Ewelina Kniażewska, poruszyła temat zdrowia psychicznego nastolatków, wskazując dostępne formy wsparcia, w tym telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
Na zakończenie, pani Magda Bielawska podsumowała spotkanie, przypominając uczniom, czym jest zdrowie w ujęciu holistycznym, jakie nawyki sprzyjają zdrowiu, a jakie mogą mu szkodzić.
Dzień drugi – działania warsztatowe i twórcze
W czwartek 26 czerwca działania edukacyjne przeniosły się do klas lekcyjnych.
Klasy I–III
Uczniowie młodszych klas wykonywali prace plastyczne pod hasłem: „Jak spędzam bezpiecznie wakacje”. Dzieci w swoich rysunkach przedstawiły, jak rozumieją zasady bezpieczeństwa i w jaki sposób zamierzają je stosować podczas letniego wypoczynku. Prace te będą stanowiły ozdobę szkolnych korytarzy podczas wakacyjnego dyżuru.

Klasy IV–VIII
W klasach starszych nauczyciele przeprowadzili zajęcia w oparciu o scenariusze lekcji przygotowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, dotyczące profilaktyki palenia tytoniu i używania substancji psychoaktywnych. Uczniowie wykonywali plakaty pt. „Stop dopalaczom”, dzieląc się swoimi refleksjami na temat konsekwencji sięgania po substancje uzależniające.
Dodatkowo młodzież rozwiązywała testy sprawdzające wiedzę z zakresu:
– bezpieczeństwa w sieci,
– zasad ruchu drogowego,
– zachowania się nad wodą i w terenie.
Nie zabrakło również gier edukacyjnych związanych z tematyką zdrowia i bezpieczeństwa, które w atrakcyjny sposób utrwalały zdobytą wiedzę.
Tegoroczna edycja akcji „Tydzień dla Bezpieczeństwa” była okazją do pogłębienia wiedzy i umiejętności niezbędnych do odpowiedzialnego i bezpiecznego wypoczynku. Różnorodne formy pracy – od wykładów, przez warsztaty, po twórcze działania plastyczne – pozwoliły uczniom aktywnie uczestniczyć w zajęciach i zrozumieć, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
Dziękujemy wszystkim gościom, nauczycielom i uczniom za zaangażowanie i wspólne działanie na rzecz zdrowia, profilaktyki i bezpiecznych wakacji!
Życzymy wszystkim uczniom słonecznych, aktywnych i – przede wszystkim – bezpiecznych wakacji!

Zespół Promocji Zdrowia
Zespół ds. programu wychowawczo-profilaktycznego