W dniach 6-7 maja 2025r . uczniowie klasy 5b i 5c pod opieką wychowawców wyruszyli na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, zwiedziliśmy dużo zabytków. Głównym celem tego działania było poznanie dziedzictwa kulturowego Polski, jej historii i przyrody.


Pierwszego dnia naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w Oblęgorku. Udaliśmy się  do  Muzeum Henryka Sienkiewicza, gdzie pani przewodnik z ogromną pasją opowiadała o życiu i twórczości tego słynnego, polskiego pisarza. Podziwialiśmy eksponaty znajdujące się w dworku, który H. Sienkiewicz otrzymał w darze od narodu polskiego w 1900r.  

Zwiedziliśmy też pomnik przyrody – dąb Bartek.

Kolejnym   punktem wycieczki były  Chęciny. Przechadzaliśmy się wśród ruin zamku, oglądaliśmy rycerskie zbroje, a na baszcie próbowaliśmy wypatrzeć Białą Damę. Po około dwugodzinnym zwiedzaniu wyruszyliśmy w dalszą podróż.

Nie była ona długa, ponieważ zatrzymaliśmy się nieopodal, a mianowicie w Jaskini Raj. Zgodnie stwierdziliśmy, że ”Raj” to właściwa nazwa dla jaskini, w której podziwialiśmy stalagmity, stalaktyty, ”perły” jaskiniowe, jeziorka i ”pola ryżowe”. Jaskinia była ostatnim przystankiem pierwszego dnia naszej wycieczki. Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się do Kielc do hotelu, by nabrać sił na kolejne wyzwania, które czekały na nas następnego dnia.

 Rozpoczęliśmy go od Kadzielni zbudowanej z wapieni górnodewońskich – rezerwatu przyrody nieożywionej, który, co ciekawe, leży prawie w centrum miasta.

Kolejną,  nie lada atrakcją dla uczestników wyjazdu okazało się wejście na Łysą Górę – drugi co do wielkości szczyt Gór Świętokrzyskich. Podziwialiśmy  górny fragment gołoborza – wizytówkę Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz panoramę okolicy roztaczającą się z tarasu widokowego. Odwiedziliśmy też symbol Gór Świętokrzyskich położony w samych ich sercu, na Łysej Górze – Pobenedyktyński Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża  Świętego.  Pomodliliśmy się w kaplicy, gdzie przechowywane są relikwie. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w dół do Nowej Słupi szlakiem, który nazywany jest drogą królewską ze względu na to, że często przemierzali ją polscy królowie.

Następnie odbyliśmy spacer do Kapliczki Świętego Franciszka i znajdującego się obok źródełka. Woda w źródełku, według miejscowych wierzeń, ma moc leczenia oczu. Legenda mówi, że moc ta pochodzi od łez wylanych przez dziewczynę opłakującą utratę siostry. W dawnych czasach źródło wylewało się na pobliskie ścieżki. Dziś jest obudowane kwarcytową studnią, w której przeglądają się stare jodły. Od czasu do czasu z wody wydobywają się pękające bańki gazu. Co ciekawe – źródło ma stałą temperaturę i nigdy nie zamarza. Aby zachować dobry wzrok, każdy przemył oczy w źródlanej wodzie i wysłuchał
z uwagą dalszych opowieści.

Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną, humory dopisywały, a nadwątlone siły szybko się odbudowały. Dzieliliśmy się wrażeniami, oglądaliśmy zakupione pamiątki i planowaliśmy, jakie miejsca w Górach Świętokrzyskich odwiedzimy następnym razem.

                                                                                   Dorota Piotrowicz i  Zofia Milanowska