W dniach 5-7 czerwca 2024r w Nowym Sączu odbył się XIII Krajowy Zjazd Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń Noszących Imiona Upamiętniające Zesłańców Sybiru. Naszą szkołę, która w tym zakresie podtrzymuje tradycje sybirackie byłego Gimnazjum nr.2 im. Sybiraków, reprezentowały panie Jolanta Borysewicz i Marianna Maksimowska- Doroszko. W wyjeździe uczestniczyły również przedstawicielki augustowskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru – panie Anna Jakucewicz, Henryka Rzepecka, Lena Olechowska.

Celem każdego zjazdu jest m.in. prezentowanie dokonań, wymiana doświadczeń, planowanie dalszej pracy i współpracy w obszarze zachowania pamięci o Ofiarach Sybiru. Uczestnicy chętnie też poszerzają swoją wiedzę historyczna. Dlatego z przyjemnością wysłuchali wykładu przedstawiciela Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku dr. Piotra Popławskiego n.t. żołnierzy- uczestników bitwy pod Monte Cassino, którzy przecież wyszli z Syberii i dołączyli do budowanej Armii Andersa w ramach tzw. amnestii po pakcie Sikorski- Majski z lipca 1941 r.

Interesującą prelekcję o historii Nowego Sącza wygłosił dr Łukasz Połomski. Pokazano też propozycje lekcji o tematyce sybirackiej, które w formie warsztatów zaproponował dr P.Popławski.

Organizatorzy zadbali o możliwość zobaczenia przez gości przynajmniej niektórych zabytków, np. Miasteczka Galicyjskiego prezentującego w formie skansenu życie XIX- wiecznych osad regionu Podkarpacia. Niezwykłą atrakcją spotkania okazał się Galowy Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod batutą ppłk Leszka Mieczkowskiego.

Bogatsze we wrażenia i doświadczenia jesteśmy przekonane, że wyjazd znów ułatwi nam kultywowanie sybirackich tradycji i pomoże w organizowaniu pracy wychowawczej i dydaktycznej z uczniami.

Jolanta Borysewicz