15 września wystartował kolejny sezon międzynarodowego programu edukacyjnego Odyseja
Umysłu (Odyssey of the Mind), który w Polsce obchodzi w tym roku 33 lata. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, nauka pracy zespołowej i kreatywnego myślenia oraz rozwiązywanie problemów, co wpisuje się w realizację kompetencji XXI wieku.
Odyseja Umysłu® to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.
Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć Problemów Długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w 8-minutową prezentację – którą na wiosnę przedstawią sędziom oraz publiczności. Podczas konkursu zespół musi się także rozwiązać Problem Spontaniczny – niepowtarzalne zadanie-niespodziankę, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a na stawienie mu czoła ma zaledwie kilka minut.
W dn.05-07.04.2024 r. w Gdyni odbywał się 33.Ogólnopolski Finał Konkursu Odyseja Umysłu, który w tym roku gościł 288 zespołów odyseuszy z całej Polski. Drużyna w składzie: Maja Bogdanowicz, Maja Kadis, Marcela Kisiel, Natalia Stefanowska, Oliwia Laskowska, Bartłomiej Dogiel i Mikołaj Suchodolski zajęła V miejsce w swojej grupie wiekowej, którą reprezentowało 30 zespołów.
W stworzonej przez drużynę inscenizacji pewna kozacka kapela podczas swego występu musiała znienacka przenieść się w jakiś zaskakujący zakątek… Grupa miała za zadanie wykminić, jak dzięki wykorzystaniu muzyki powrócić na przerwane tournée. W spektaklu pojawiły się frymuśne fryzury członków kapeli, superanckie suweniry przeznaczone dla jej fanów, a także wykonywany na żywo przefajny przebój – obejmujący oryginalny tekst oraz grę na innowacyjnym instrumencie. Warto dodać, że odyseusze pracowali przez kilka miesięcy nad przygotowaniem spektaklu i zostali bardzo wysoko ocenieni za jego prezentację.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Trener Odysei Umysłu: B.Tomaszewska