Nasza szkoła była po raz kolejny częścią projektu dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Bardzo Młoda Kultura 2023-2025 .
Międzypokoleniowa przygoda z projektem „Jeśli wiesz, co chcę powiedzieć…” realizowanym przez Izabela Cembor, Alicja Bajkowska (APK) i Ewa Kuryło (Szkoła Podstawowa Nr 2 w Augustowie) zakończyła się – 19 października w Podlaski Instytut Kultury konferencją podsumowującą program Bardzo Młoda Kultura (Narodowe Centrum
Kultury), który w bieżącej edycji przebiegał pod hasłem „WYbudźmy kulturę!”.
Całe zadanie, w którym brało udział 12 młodych ludzi w wieku od 13 do 24 lat oraz 12 seniorek, miało otworzyć – i młodszych, i starszych – na dialog i uzmysłowić, że uczucia nie mają wieku i każdy niezależnie od wieku może o nich mówić, choć zapewne innymi słowami. Ponadto, mieliśmy nadzieję na zaspokojenie u młodych ludzi potrzeby wyrażania uczuć oraz uświadomienie, że mówienie o emocjach jest potrzebne. Nie bez znaczenia było również
otwarcie młodzieży na działania międzypokoleniowe i integracja międzypokoleniowa.
Zadanie rozpoczęło się od zajęć integracyjnych poprowadzonych przez Pawła Leszkowicza, psychologa, instruktora teatralnego, założyciela i reżysera działającego przy APK Teatru Pneumatycznego. Młodzież i seniorzy mieli okazję zapoznać się, zintegrować i przygotować się na dalszą współpracę w ramach zadania – wszystko w przyjemnej, radosnej atmosferze, z ukierunkowaniem na otwieranie się w mówieniu o sobie, własnych emocjach i
odczuciach.
W czasie następnych spotkań odbyły się warsztaty haftu, wspólne projektowanie i wyszywanie koszulek i sesja zdjęciowa.
Projekt zakończył się 22 września wernisażem pt „Chcę powiedzieć, że…” gdzie młodzież oraz seniorki, w działaniach międzypokoleniowych, opowiadali, pokazywali a finalnie wyszywali na koszulkach swoje emocje, uczucia i słowa dla nich ważne.
Efektem tych działań są fotografie wykonane przez wspaniałą Ewę Woroniecką, na których widoczne są pary SENIOR-JUNIOR, ważne słowa i charakterystyczne miejsca Augustowa.
Mam nadzieję, że projekt dostarczył niezapomnianych wrażeń , które pozostaną na długo w pamięci uczestników.
Zapraszam do galerii zdjęć z projektu.
Ewa Kuryło