Młodzież – wbrew stereotypowi – czyta znacznie więcej, więc zachęcamy ją do pokazania dorosłym, jak powinno się czytać!!!


7 czerwca 2023 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie .Jak piszą organizatorzy „Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Chcemy dać każdej uczennicy i uczniowi okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych, bardziej lub mniej rozrywkowych okolicznościach. Akcja ma również za zadanie zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania i traktują je jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy.

Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Augustowie wziął udział w ogólnopolskiej akcji  masowego czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody o godzinie 10.00 wszyscy uczniowie, nauczyciele i nni pracownicy, z książkami w ręku pojawili się na placu przed szkołą,  aby  w otoczeniu przyrody zagłębić się w lekturę ulubionych książek. Pan dyrektor powitał wszystkich czytających i omówił ideę akcji.  W dalszej części spotkania, każdy czytał indywidualnie przyniesioną książkę.  Był czas na piknik z książką, czytanie pod chmurką, na rozmowy, pochwalenie się pozycjami przyniesionymi z domowej biblioteczki. Tego dnia każdy z uczestników mógł przebrać się za ulubioną postać z książki. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć.
Spontaniczna i oryginalna akcja czytelnicza dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń. Żywimy nadzieję, że wielu uczniów sięgnie podczas wakacji po ciekawą lekturę, a czytanie stanie się po prostu modne. Z całego serca dziękujemy za udział w akcji wszystkim miłośnikom książek.
 Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.
Organizatorzy akcji:
Małgorzata Sawicka
Bożena Bućwińska – Szymczak