Zaczytani w utworach Adama Mickiewicza, czyli Narodowe Czytanie w Augustowie

Już po raz jedenasty w całej Polsce, w tym również w Augustowie, odbyła się akcja Narodowego Czytania, do której została też zaproszona nasza szkoła.  W tym roku był to zbiór zatytułowany „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wybrany przez parę prezydencką.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Podczas akcji, której koordynatorem były Augustowskie Placówki Kultury, zostały zaprezentowane utwory Adama Mickiewicza. Nam przypadł zaszczyt czytania ballady pt. „Powrót taty”. Dziękuję swoim uczniom z kl. VIII c: Mai Zawadzkiej, Hannie Truszkowskiej, Hubertowi Gulanowi i Damianowi Kuklińskiemu, którzy wybornie poradzili sobie na scenie Miejskiego Domu Kultury.

B.Tomaszewska