W dniach 1-3.04.2022 r. dwie drużyny Odyseuszek reprezentowały naszą szkołę podczas 31.Finału Ogólnopolskiego Konkursu Odysei Umysłu, który odbywał się w Gdyni. Patronat nad konkursem sprawowali: Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Gdyni i Marszałek Województwa Pomorskiego. Drużyna w składzie: Aleksandra Grochowska, Hanna Chodorska, Marta Mojsiewicz, Milena Wysocka, Natalia Podhajska i Weronika Citkowska zajęła 1.miejsce w swojej grupie wiekowej w Problemie Długoterminowym 2. „Wynalazek-Jakznalazek”. Dziewczyny uzyskały więc awans na Finały Światowe, które odbędą się w maju w Stanach Zjednoczonych

Natomiast drużyna absolwentek: Aleksandra Siedlecka, Gabriela Szałwińska, Izabela Krukowska, Julia Rozmysłowicz, Julia Kopania, Weronika Haraburda i Oliwia Piekarska zajęła 6.miejsce w swojej grupie wiekowej w Problemie Długoterminowym nr 3. „To życie to cyrk”.

Do konkursu w Gdyni przystąpiło ponad 200 drużyn z całej Polski. Warto jednak przypomnieć, że Odyseja Umysłu to konkurs twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Odyseusze pracują w drużynach, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne i zazwyczaj liczą od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę i moderuje jej pracę. Jesienią, gdy publikowane są Problemy Długoterminowe, drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala swoje rozwiązanie, aby wiosną w 8-minutowej prezentacji pokazać sędziom oraz publiczności efekt swojej pracy. Każdy konkursowy problem precyzyjnie określa, jakie aspekty rozwiązania i według jakich kryteriów będą poddanie ocenie. Zadanie tylko z pozoru jest proste, bo Odyseja Umysłu promuje przede wszystkim to, co jest zaskakujące i twórcze.

Warto dodać, że uczestnicy tego konkursu, w oparciu o własne działania i doświadczenia, kształtują kluczowe kompetencje intelektualne, akademickie, społeczne i liderskie. Stają się niezależni, przedsiębiorczy, otwarci i pewni siebie, bo w Odysei Umysłu każdy jest Zwycięzcą!

Serdecznie gratuluję swoim laureatkom i finalistkom, które zaprezentowały się w Gdyni po mistrzowsku! Dziękuję Dziewczyny, jesteście WIELKIE!

Trener: Beata Tomaszewska