17 września 2021 r. w piątek uczestniczyliśmy w otwarciu Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. W uroczystości wzięli udział Sybiracy oraz zaproszeni goście m.in. obecny prezydent RP Andrzej Duda, były prezydent Bronisław Komorowski, szef resortu kultury Piotr Gliński, władze Białegostoku na czele z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim.

 Jako jedni z pierwszych zwiedzających mogliśmy obejrzeć wizualne i dźwiękowe wyobrażenie społeczeństwa świata międzywojennego. Zwiedzaliśmy nowoczesną ekspozycję, która mieści się na ponad 2 tys. metrów kwadratowych i opowiada o losach deportowanych na Sybir od XVII do XX wieku. Jest hołdem dla tych, którzy tej tragedii zesłania doznali.

            Serdeczne podziękowania dla Oddziału Związku Sybiraków w Augustowie,  UM  i Dyrekcji ZSP nr 3 za organizację wspólnego wyjazdu.

                           Danuta Gregorowicz

                        Prezes Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru w Augustowie