Wyobraź sobie, że w Twojej rodzinie w nocy walą do drzwi sowieccy żołnierze i każą spakować się w ciągu 30 minut, trzymając karabin nad głowami. Potem przez kilka tygodni lub miesięcy wiozą w bydlęcych wagonach w nieznane. Nie wiesz na jak długo, na jaką poniewierkę i czy powrócisz do domu, do rodziny, do Ojczyzny. Właśnie 10 lutego tego roku  mija 80 lat od pierwszej wywózki, gdzie przy ponad 30 stopniowym mrozie wywieziono ludzi z Augustowa, Netty Folwark – całą wieś i z różnych miejsc Polski, szczególnie tzw. Kresów Wschodnich.

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń uczniowie naszej szkoły usłyszeli na pierwszej godzinie lekcyjnej krótka informację na ten temat, została też wykonana gazetka okolicznościowa.  W ciągu dnia Wnukowie Sybiraków i członkowie koła historycznego pod opieką pani Danuty Gregorowicz  – Emilia Siłkowska, Justyna Leszczyńska, Wiktoria Piekarska  Hubert Wojtkiewicz i Gabriel Łaskowski i druga grupa Monika Zawiślak,  Marta Twardowska i Gabriela  Kozikowska pod opieką Henryki Rzepeckiej udali się pod pomniki poświęcone  wywózkom, aby tam zapalić symboliczny znicz. O godz. 16:00 przedstawiciele młodzieży i nauczycieli uczestniczyli we Mszy Świętej w parafii Miłosierdzia Bożego w Augustowie, aby tam pod przewodnictwem księdza kanonika Waldemara Brodziaka, wspólnie ze zgromadzonymi Sybirakami i innymi Augustowianami modlić się w intencji osób uczestniczących w tamtych tragicznych wydarzeniach – za zmarłych i żyjących. 

Tekst: Henryka Rzepecka, zdjęcia Danuta Gregorowicz, Henryka Rzepecka