Śladami budowniczych Kanału Augustowskiego

    W sobotni, słoneczny poranek 19 października, uczniowie koła turystycznego wybrali się na kolejny rajd rowerowy. Tradycyjnie miejscem zbiórki był park przy Starej Poczcie. Trasa rajdu wiodła ścieżką rowerową wzdłuż drogi krajowej nr 16, wiodącej do granicy z Litwą oraz malowniczymi terenami leśnymi Puszczy Augustowskiej. Po ponad godzinnej przejażdżce dotarliśmy do celu naszej podróży – Śluzy Swoboda.
    Jest to siódma śluza na trasie Kanału Augustowskiego. Powstawała w latach 1826-1827. Jej długość wynosi 45,4 m, a szerokość – 6 m. Śluza Swoboda, poprzez liczący niemal 1 km długości odcinek Kanału Augustowskiego, zwany Kanałem Swoboda, łączy Jezioro Studzieniczne z Jeziorem Ślepym. Różnica poziomów między jeziorami wynosi 1,7 m. Jej budowniczym był Jan Paweł Lelewel – polski inżynier wojskowy i cywilny, budowniczy, urbanista, malarz, brat Joachima Lelewela, historyka i działacza politycznego. Jego nazwiskiem nazwano jedną z ulic w Dzielnicy Limanowskiego. Obok śluzy zlokalizowany jest stylowy, drewniany dom śluzowego z lat 1947 – 1948. Śluza została gruntownie wyremontowana w 2018 r.
    Przy śluzie zrobiliśmy przystanek, by zregenerować siły oraz wykonać pamiątkowe zdjęcia. Każdy mógł podziwiać wiekowe drzewa Puszczy Augustowskiej, wsłuchać się w śpiew ptaków oraz szum spadających liści. Po odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną.
    Dziękuję wszystkim uczestnikom  i zapraszam na kolejny rajd do rezerwatu przyrody Kozi Rynek. Pamiętajcie, że ruch to zdrowie, a jazda rowerem jest jedną z najlepszych form aktywności fizycznej, dającą nie tylko satysfakcję z uprawiania sporu rekreacyjnego, ale też obcowania z naturą i podziwiania przepięknej złotej jesieni w Puszczy Augustowskiej.

                                    Opiekun koła: Anna Nerko