W czwartek uczniowie klasy VII D uczestniczyli w arcyciekawych zajęciach poświęconych budowniczym Kanału Augustowskiego. Pan przewodnik wprowadził w tematykę zajęć, a następnie uczniowie obejrzeli film pt. „ Kanał Augustowski – pomnik pracy rzetelnej”. Uczniowie dowiedzieli się, że rząd Królestwa Polskiego usiłował wydobyć
kraj z zacofania oraz zależności od Prus i dlatego podjął ideę budowy drogi wodnej do najbliższego portu w Windawie.
Później z zainteresowaniem obejrzeli eksponaty i wysłuchali informacji o życiu nie tylko gen. Ignacego Prądzyńskiego, ale również ppor. Wojciecha Korczakowskiego (wybudował najwięcej śluz), ppor. Juliana Piędzickiego (najmłodszego fachowca, który miał 19 lat w chwili budowy) lub brata słynnego historyka Joachima Lelewela, czyli kpt. Jana Pawła Lelewela.
Podziękowaliśmy za cenne informacje, wpisaliśmy się do Księgi Gości i po wyjściu z Muzeum Kanału Augustowskiego przeszliśmy trasą, którą kiedyś dyliżansem przemierzał Ignacy Prądzyński, projektant, inżynier, generał i jedniodniowy wódz powstania listopadowego.

Art. i zdj.: Danuta Gregorowicz