W dniach 23-26.09.08 r. gościliśmy w naszej szkole przyjaciół z Porto Ceresio. Grupa 15-to osobowa młodzieży ze szkoły nr 2 zaprosiła do swoich rodzin rówieśników z Włoch, by opiekować się nimi podczas całego pobytu. Wspólnie realizowaliśmy projekt edukacyjny pod hasłem "KANAŁ AUGUSTOWSKI - ŚWIATOWY ZABYTEK". W celu poznania historii i znaczenia tego obiektu uczestniczyliśmy w ciekawych wycieczkach: Szlakiem Śluz Kanału Augustowskiego, Suwalskiego i Wigierskiego Parku Krajobrazowego, Klasztoru Kamedułów na Wigrach. Atrakcją był przejazd kolejką wąskotorową po Puszczy Augustowskiej, zakończony piknikiem na świeżym powietrzu. Płynęliśmy statkiem do Studzienicznej, gdzie zobaczyliśmy zabytkowy kościółek i kapliczkę na wyspie oraz pomnik Jana Pawła II. Zdjęcia i informacje zebrane w czasie wypraw wykorzystaliśmy przy wykonaniu prac na temat Kanału Augustowskiego. Solidnie pracowaliśmy w trzech grupach przez cały dzień pod kierunkiem nauczycieli: p. Bożenny Borys, p. Aliny Makar, p. Ewy Kuryło i p. Stanisława Polaka. Dzięki ich pomocy i wsparciu powstały:

• profesjonalna prezentacja multimedialna pod tytułem "Kanał Augustowski – światowy zabytek"

• ciekawa praca plastyczna

• scenka rodzajowa na wesoło

Swoje prace zaprezentowaliśmy podczas oficjalnej konferencji w Gimnazjum nr 2. Wielu emocji dostarczył nam mecz piłki nożnej między drużynami Augustów – Porto Ceresio, który zakończyliśmy zwycięsko wynikiem 7:1. W sobotni poranek „z łezką w oku” pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Włoch, licząc na kolejne spotkanie!