Wojewódzki Turniej Gier Planszowych: Superfarmery II 2018

11 maja 2018 uczniowie, którzy wygrali turniej w szkole: Roksana Łatunowicz, Mateusz Łabanowski i Kacper Stachurski uczestniczyli w Wojewódzkim Turnieju Gier Planszowych II Podlaskie Superfarmery 2018. Turniej odbył się w Zabłudowie. W rozgrywkach brało udział 28 uczestników z różnych szkół, więc łatwo nie było!!! Kacper znalazł się w finale i pierwszej szóstce zwycięskich uczestników, którzy pojadą na Ogólnopolski Turniej Superfarmera organizowany przez Grannę. Cieszymy się i gratulujemy!

Zapraszamy też do uczestnictwa w Szkolnym Klubie Gier Planszowych prowadzonym przez panie: Małgorzatę Sawicką i Danutę Gregorowicz. Podkreślmy, że najważniejsze zalety grania w gry planszowe to: nawiązywanie relacji społecznych, współdziałanie i przestrzeganie w grupie określonych reguł, rozwijanie sprawności motorycznej, spostrzegawczości, refleksu, orientacji przestrzennej i pamięci. Jeśli nauka odbywa się z wykorzystaniem gier planszowych, jest dla uczniów atrakcyjniejsza, są bardziej zaangażowani i zainteresowani zajęciami, szybciej też uczą się nowych treści.

Historia gry Superfarmer
Gdy hitlerowskie władze okupacyjne zamknęły Uniwersytet Warszawski, większość pracowników uczelni musiała szukać sposobów na przetrwanie trudnych czasów. Wybitny matematyk, profesor Karol Borsuk, postanowił zająć się produkcją gier, które z jednej strony pozwoliły na utrzymanie rodziny, a z drugiej strony mogły dać dzieciom choć trochę radości. W grze, której profesor Borsuk nadał nazwę "Hodowla zwierzątek", gracze rzucali dwiema dwunastościennymi kostkami z
 rysunkami zwierząt i w zależności od wyniku rzutu mogli otrzymać różne zwierzęta. Gra nie była jednak całkiem losowa. Można było wymieniać jedne zwierzęta na inne. W sumie gra była bardzo dobrze opracowana pod względem matematycznym i dzięki dobremu wyważeniu udziału losu i strategii, trzymała do końca w napięciu. Oczywiście wszystkie elementy gry były wykonywane ręcznie z kartonu. Nawet dwunastościenne kostki były robione tak, jak modele wielościanów na zajęcia z geometrii.
Rozprowadzana początkowo wśród znajomych, zyskała sporą popularność, wciągała nie tylko dzieci ale i dorosłych pomagając im przetrwać ponure okupacyjne wieczory.
Niestety większość oryginalnych egzemplarzy gry spłonęło podczas Powstania Warszawskiego. Na podstawie jednego z ocalałych, udało się ją po przeszło pięćdziesięciu latach odtworzyć, już pod nową, bardziej współczesną nazwą Super Farmer.

M. Sawicka i D. Gregorowicz