Kreatywny pomysł na lekturę! To się w głowie nie mieści!

Wszyscy wiemy, że słowo „lektura” często wywołuje w uczniach emocje…. i nie zawsze są one pozytywne. Korzystając z pomysłów dostępnych w Internecie, zaproponowałam kl. 4d SP i 3d Gim., aby wykonali lapbooki do lektur, które właśnie zaczęliśmy omawiać. Pomysł przyjęli życzliwie, ale zanim przystąpili do przygotowania zadania, przekazałam im instrukcje wykonania tej niezwykłej książki. A czym jest właściwie lapbook?

"Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet.

Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.

Lapbook jest więc czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa."[1]

Lapbooki uczniów zachwyciły mnie i nie piszę tego bez kozery. Okazało się, że młodzi ludzie wyzwolili swój twórczy potencjał w jak najlepszym wydaniu, a jak sami mi powiedzieli, to była bardzo dobra okazja do wnikliwego przygotowania się na lekcje poświęcone lekturze. Polecam! Dlaczego warto, ponieważ lapbook:

• Rozwija różne umiejętności (czytanie, pisanie, logiczne myślenie, koncentrację).

• Uczy organizacji pracy.

• Uczy cierpliwości i systematyczności.

• Rozwija kreatywność.

• Porządkuje i pogłębia wiedzę.

• Jest atrakcyjną formą nauki.

• Zachęca do powtórek i rozszerzania wiedzy.

• W zależności od wieku uczy samodzielności lub jest sposobem na spędzenie z dzieckiem czasu (można go robić z nauczycielem, rodzicem, samodzielnie).

• Przyciąga uwagę i dzieci chętnie do niego wracają.

• Może być na każdy temat.

• Daje dowolność w przygotowaniu materiałów.

• Wspaniały sposób na naukę.

Opracowanie: B. Tomaszewska

[1] Źródło: A. Kopeć: Lapbook a edukacja czytelnicza - czyli jak zachęcić dzieci do czytania.