Godzina Kodowania

W grudniu odbywa się globalna akcja Godzina Kodowania (The Hour of Code), organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA). Jest to największa inicjatywa edukacyjna w historii, adresowana do uczniów, nauczycieli i innych osób  z całego świata, której celem jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem.

W naszej szkole Godzinę Kodowania przygotowali nauczyciele: Małgorzata Sawicka i Danuta Gregorowicz oraz uczniowie klas III gimnazjum. Przygodę z programowaniem w gimnazjum rozpoczęliśmy 5 lat temu, kiedy włączyliśmy się w ogólnopolski program edukacyjny "Mistrzowie Kodowania", skupiający nauczycieli i edukatorów.

Tegoroczna akcja odbyła się w bibliotece szkolnej i trwała dwa dni 7.12.2018 i 14.12.2018. Uczestniczyli w niej uczniowie klas młodszych III a i III b. Swoją obecnością zaszczycił nas również pan burmistrz, który wiele lat działał charytatywnie jako Latarnik Polski Cyfrowej Równych Szans i podobała mu się taka inicjatywa.

Pod troskliwą i fachową opieką gimnazjalistów dzieci z klas młodszych poznawały tajniki rozwiazań technicznych. Poprzez zabawę edukacyjną z robotami Finch uczyły się i poznały nowe możliwości  programowania w Scratchu. Kolejnym etapem były wyścigi robotów po torze przeszkód. Zadaniem najmłodszych było zaprogramowanie robota w ten sposób aby omijał przeszkody na swojej drodze. Ucząc sie pokonywać bariery na drodze, w rzeczywistości uczyły się zasad kodowania.

Nasi gimnazjaliści "Mistrzowie Kodowania" Emil, Bartisz, Dawid, Ewelina, Michał i Gabrysia angażowali się już w wiele akcji związanych z TIK. Sami poznają nowe technologie, a przy tym uczą młodsze dzieci. Okazali się też wspaniałymi trenerami, chociaż przyznają, że nie jest to łatwe zadanie. Doskonale jednak z nim poradzili i  jak prawdziwi mistrzowie przekazali swoja wiedzę i umiejętności najmłodszym.  Jak widać  TIK jest ponad podziałami. Łączy dzieci i młodzież. Odkrywa wiele nowych dróg, rozwiazań i rozwija cywilizacje światowe.

Roboty Finche dotarły do nas dzieki współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich odział w Augustowie i uczestnictwa w projekcie " „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministra Edukacji Narodowej. Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania.

W promowanie Godziny Kodowania na świecie zaangażowały się już dziesiątki milionów osób ze 180 krajów W akcję włączyli się m.in. Barack Obama, Mark Zuckerberg, Bill Gates i wiele, wiele innych. Nasza szkoła znalazła się więc w doborowym towarzystwie!

W Polsce, dzięki zabiegom środowiska informatyków, od września 2017 roku programowanie zostało włączone do przedmiotu informatyka, którym są objęci wszyscy uczniowie od pierwszej do ostatniej klasy w szkole.