Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

5 luty 2019 – to data oficjalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w krajach Unii Europejskiej. W Polsce dzień ten jest organizowany po raz piętnasty.

Dzień później takie obchody odbyły się również w naszej szkole. W tym roku świętowaliśmy po raz siódmy.
Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej i od 2004 r.

Angażuje coraz więcej państw, nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. W Polsce za jego organizację odpowiedzialne jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę”, w ramach unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu odbywają się pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Komendy Głównej Policji. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska oraz Google Polska.

Organizatorem naszych obchodów szkolnych była Rada Samorządu Uczniowskiego oraz klasa VIIIa z wychowawczynią - Marzenną Czerwińską.

W tym  roku chcieliśmy rozpocząć dyskusję o niezwykle aktualnym temacie, a mianowicie o mowie nienawiści, czyli „hejcie w Internecie”. Uczennice klasy VIII a: Kaja Granacka, Klaudia Kuczyńska i Aleksandra Poniatowska poprowadziły spotkanie, na którym społeczność klas III gimnazjum i klas VIII próbowała zastanowić się nad tym problemem i stopniem, w jaki dotyka on każdego z nas. Próbowaliśmy znaleźć receptę, jak zachować się w obliczu nienawistnych i agresywnych komentarzy i gdzie możemy szukać pomocy w tego typu sytuacjach.

Za materiały multimedialne odpowiedzialni byli uczniowie klasy VIIIa: Maciej Kuźnicki i Filip Derda, a stroną techniczną zajęli się uczniowie klasy IIIb: Bartosz Siciarz i Łukasz Barszczewski.

Marzenna Czerwińska