Wyjazd w ramach  programu Erasmus +

W dniach 15.04. – 20.04.2018r. już po raz szósty  czworo uczniów pod opieką p. Beaty Granackiej oraz p. Ewy Sadowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie wyjechało do miasta Apeldoorn w Holandii  z projektu CASE  w ramach programu Erasmus+. Kraje partnerskie to: Turcja, dwie szkoły z Włoch, Litwa, Holandia i oczywiście Polska.

Uczniowie podczas pobytu gościli u holenderskich rodzin i w nich przez 5 dni poznawali kuchnię, zwyczaje, tradycje oraz kulturę gospodarzy. Towarzyszyli Holendrom podczas szkolnych zajęć, poznawali ich przyjaciół oraz formy spędzania wolnego czasu.

Podczas wizyty poznaliśmy pracę fabryki papieru produkowanego ze skoszonej trawy, obejrzeliśmy nowo wybudowane pole solarowe, wysłuchaliśmy prezentacji przedstawicieli Greenpeace, podczas której zapoznaliśmy się zasadami działania, funkcjonowaniem oraz zadaniami organizacji. Ważnym punktem pobytu  było zaprezentowanie przez naszych uczniów kampanii reklamowej promującej ekologiczne postawy konsumenckie wobec malejących zasobów naturalnych. Zajęcia w szkole pozwoliły poznać nam proekologiczne postawy w życiu codziennym, zrozumieć wpływ reklamy na wybory konsumenckie oraz przekonać się, że segregacja szkolnych odpadów może być czymś naturalnym. Ważny w przełamaniu bariery językowej był szkolny mecz piłki nożnej podczas którego uczniowie jeszcze bardziej zintegrowali się.

Pobyt udowodnił, że rower może być głównym środkiem lokomocji u większości mieszkańców Apeldoorn, pokazał wysoką świadomość ekologiczną oraz uświadomił, że starość czy niepełnosprawność nie jest powodem do rezygnacji z aktywnego życia.

Ukoronowaniem  pobytu w Apeldoorn było rozdanie certyfikatów oraz wspólne posadzenie jabłoni jako symbol naszego małego  wkładu w ochronę środowiska.

To był nasz przedostatni wyjazd do kraju partnerskiego. Z niecierpliwością czekamy na ostatni etap naszej przygody związanej z projektem CASE. Tym ostatnim miejscem naszego pobytu będzie miejscowość Biella we Włoszech.

Beata Granacka